I år är året då jag ska lära mig kremlor. Tänkte börja med sillkremlor som den bohuslänning jag är… Jag tuggar och spottar och luktar och har numera alltid med mig Läkerol till skogen…. Idag hittade vi en kremla i en sandig slänt med gammalgran och någon björk, tillsammans med kantareller. Kremlan har rödaktig fot och brun hatt. Den smakar milt och luktar “svamp”.
Kan tyvärr inte fota den. Tittar i Nya svampboken av Holmberg och den kremla som är mest lik är Taigakremlan “Rússula taigárum”. Det som inte stämmer är att den inte är vit i den “något uppsvällda basen”. Det röda går helt ner.
Hittar väldigt dålig med bilder på nätet av taigakremlan. Finns det någon som vågar sig på att gissa vad det kan vara?
Taigakremlan är inte riktigt mild i smaken, men det kanske kan kännas så efter några provsmak tidigare på riktigt skarpa kremlor. Jag misstänker att Läkerol kan dämpa smaksinnet också..
Sillkremlor brukar inte få den riktiga skaldjursdoften förrän de blir gamla eller har plockats och börjat torka. Har ni kollat igen?
Här finns en bra bild på taigakremla (hatten kan vara mera åt det bruna hållet, men den gryniga fotfärgen är typisk):
http://www.stridvall.se/fungi/gallery/Russula/SV08_074
Tack för svar. Den ser faktiskt väldig lik ut, något brunare hatt. Förutom det vita på fotbasen. Jag har stekt den och smakat en bit. Den smakade i stort sett ingenting…. i alla fall inte sill.
Jag får ut på jakt igen och se om jag kan hitta taiga- eller sillkremla igen.
Tack
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.