0 319 visningar

5 svar

Kremla o. ticka

SvenD

15 aug 2009 kl. 16:47

Bild 1. Tallskog med inslag av björk.
Ganska stor kremla - ingen lukt eller
smak. Gulrös kremla (Russula velenovskyi)?
Bils 2. Under ek. Ca 25 cm. Luktar
“svamp”! Ingen smak. Jätteticka?

0

SvenD

15 aug 2009 kl. 16:51

Menar förstås “gulröd” kremla!

0

anithau

15 aug 2009 kl. 17:02

Får en känsla av storkremla.

0

BirgittaD

15 aug 2009 kl. 17:27

Jag tycker också den ser ut som storkremla.

0

klas jaederfeldt

15 aug 2009 kl. 17:30

jätteticka

0

Hans v E

15 aug 2009 kl. 18:25

Fel röd färg för storkremla. Kan vara velenovskyi.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone