0 276 visningar

3 svar

små frågor.

svampstaff

15 aug 2009 kl. 21:04

Bland tusen oklarheter:)
Första två på gran.
Sista bilden är fyra olika svampar från hasselskog.

0

svampstaff

15 aug 2009 kl. 21:59

Honungsskivling är tydligen inte rapporterbar?
Beronde på att det finns fem olika sterila arter?

0

svampstaff

15 aug 2009 kl. 22:10

En rättelse. Det är inte gran, utan murken asp givetvis, det växte även blek ostronmussling på stammen.Kan det vara lundticka på bild1? Hittar inget annat liknande i min litteratur.

0

Karl S

16 aug 2009 kl. 09:41

Dina 4 svampar från hasselskog, ska det vara 4 olika arter?  Som du väl hört många gånger i det här forumet är det nästan omöjligt att ens approximativt bestämma små bruna svampar (små?—inte ens en måttangivelse är med!) på bild om bara ett exemplar finns med. Det behövs både unga och utvuxna. Så tyvärr lär du inte få något svar :=(.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone