0 327 visningar

6 svar

Kandelaber ?

Gula

16 aug 2009 kl. 17:32

Växte på en gammal, halvrutten aspstock där det också finns koralltaggsvamp!

0

Peter, Linköping

16 aug 2009 kl. 17:41

Det ser ut som den jag hittade för en vecka sen, och den bestämdes till kandelabersvamp.

0

Lena M

16 aug 2009 kl. 17:53

Är det verkligen den ?

0

Gula

16 aug 2009 kl. 18:36

Jag har ju aldrig sett den förr, så jag vet verkligen inte…. Hoppas nån ser vad det är!

0

svampstaff

16 aug 2009 kl. 18:44

Visst är det kandelaber, grattis.

0

Gula

16 aug 2009 kl. 19:19

Tack! Roligt att få det bekräftat!
Här får du en koralltaggsvamp som tack! ;-) Växer på samma stock.

0

Lena M

17 aug 2009 kl. 08:38

Koralltaggsvampen är så vacker, den skulle jag också vilja se.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone