0 779 visningar

5 svar

Rensning av rimskivling

Jeanette

17 aug 2009 kl. 11:33

Hej!
Jag har precis börjat plocka rimskivling och undrar hur man rensar den. Ska man skrapa bort skivorna under hatten eller kan de vara kvar? Hur mycket av foten ska jag skära bort? Jag har fått olika svar och vet ej vad jag ska tro.
Tack för förhand!

0

Peter, Linköping

17 aug 2009 kl. 12:52

Jag börjar från jord-delen av stammen och rensar uppåt. När larvstyngen tar slut brukar resten av svampen vara OK, men jag delar förstås på den för att kolla.

Jag tar inte bort skivor, ring eller nåt annat.

0

Helena i Lund

17 aug 2009 kl. 13:10

Ja ju mer man får kvar av denna goda svamp desto bättre! Allt som är friskt skivas och torkas! Skär av nedersta tippen av foten bara, och som Peter kollar hur högt upp ev larver har nått.

0

Jan A, Uppsala

17 aug 2009 kl. 13:33

Även om foten är “maskäten” är ofta hatten åtm. delvis OK. Om allt är friskt - ingen bortrensning alls.

0

Bo E

17 aug 2009 kl. 13:51

Det tycker jag är en bra grundregel:
spara allt friskt och icke-maskätet.
Rimskivling utan mask är en god matsvamp!

0

Jeanette

24 aug 2009 kl. 08:50

Tack allihopa för era svar. Nu ska jag ut och plocka fler rimskivlingar.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone