Efter dagishämtning i dag kände jag en håg till skogen. 2 timmar innan min bättre hälft skulle komma hem.
Ut på Upplandsleden över stock och sten med bäbisen i barnvagn, 2-åriga Matilda i släptåg och 6-årige Hampus helt frilöpande.
Vad de var duktiga att gå - inte ett gnäll (förutom när vi skulle iväg förstås) - inte ens över myggen. Kan man bara skära en blåbärskvist till dem har de ork till allt.
Ungarna hjälpte mig hitta ett antal taggsvampar och mandelkremlor (“pappa, en mandelkremla!)
Denna timme i skogen gav ca 1 kg rensad svamp; kantareller, taggsvamp, blandade kremlor och några gulröda trumpeter - och glada och blåmunnade ungar, t o m bäbisen.
Kan det vara bättre?
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.