0 252 visningar

6 svar

årets första tur

danne

19 aug 2009 kl. 14:28

Tänkte åka upp i skogarna runt kolsva o plocka kantarell (ja jag är en kantarell man). Nån som vet hur det ser ut och kanske något bra ställe o leta på.

0

Ingvild

19 aug 2009 kl. 16:08

Hvis det er det samme i Sverige som i Norge i år, så finner du kantareller nesten over alt!!!  Aldri plukket så mye noen gang. Let langs vei- og stikanter, solfylte hellinger og tørre granskoger. De er der :-)) Men hold deg unna nyplantet skog og skog som er forstyrret av hogst!

0

Bo E

19 aug 2009 kl. 16:53

Ja på kalhyggen verkar inte kantareller trivas, men i granplanteringar som har några tiotal år på nacken kan de växa.
Beror nog lite på vad det fanns för vegetation där innan planteringen?

0

danne

19 aug 2009 kl. 16:54

Tack för rådet. Dock är jag lite skeptisk för de sa samma sak förra året att det fanns mycket svamp men jag hittade knapp nått men tack. Min norska är inte den bästa fattade vei och stikanter och solfylte hellinger antar jag är områden med mycket sol, men vad är hogst

0

Bo E

19 aug 2009 kl. 17:05

Hygge tror jag det betyder?

Därav min första kommentar.

0

danne

19 aug 2009 kl. 17:09

aha ok

0

MariaW

19 aug 2009 kl. 19:34

Här där jag bor (Gästrikland) är det rekordår för kantareller, kan va det myckna regnandet tidigare i somras och den tropiska värmen som spelar in kanske.

Håller tummarna att du finner det du söker.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone