0 162 visningar

2 svar

Vilken Spindling?

MariaB

10 aug 2006 kl. 21:43

Den här finns det gott om hos oss nu.
Vore roligt att veta vilken det är.
Gissade på Rödbandad spindling, men den hade tydligen varit ätlig förr och den här luktar otäckt. Blöt cement och ruttna potatisar. Den stora är rätt torr, men har nästan kopparfärg (oputsad)på hatten som är blank och slät.

0

Hans v E

10 aug 2006 kl. 22:14

Jodå, det är rödbandad spindling och den har ansetts ätlig.

0

Irene A

10 aug 2006 kl. 22:22

Ska visst fungera bra som färgsvamp också. Blir väl någonting åt det rosa hållet, antar jag?

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone