0 305 visningar

5 svar

Flera frågetecken

Lena M

20 aug 2009 kl. 18:18

från igår då kameran strejkade.

Vad är det på pinnen, ca 2 cm långa och funnen vid bäck ?

Likaså de här små ( 3 mm )röda små plättarna , också vått område.

Den här flugsvampsbabysen lyste så vackert gult igår, är det gul flugsvamp ?

0

Irene A

20 aug 2009 kl. 19:07

Den första, kanske någon av vedfingersvamparna (Lentaria)

Den andra är en av ögonskålarna, Scutellinia, men jag tror inte att det är den vanliga scutellata, ögonhåren ser för korta ut.

Den tredje tror jag är brun flugsvamp (gul flugsvamp har inte sådana fjällkransar nedtill på foten).

0

Lena M

20 aug 2009 kl. 20:06

Jaha !
Lite klokare blev jag, men hur kan du se ögonhår på dessa mimiskålar :)
Jasså brun flugsvamp ser ut så som liten, då fick jag lära mig de, tack för svaren.

0

Hans v E

20 aug 2009 kl. 20:21

Frågan är om skålarna har några hår alls. I så fall kanske släktet Octospora.

0

Irene A

20 aug 2009 kl. 22:26

Hans, du har rätt såklart, det behöver inte vara någon Scutellinia.

0

Lena!

Elisabeth Jansson

21 aug 2009 kl. 19:35

Hej!
Roligt att du springer i skogen och hittar nya arter.
Min dator funkar fortfarande inte det är nätverkskortet,hoppas få hjälp imorgon,nu är jag hos EG jag hittade en ny sorts Ramaria bilder kommer senare.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone