0 410 visningar

9 svar

Jaha! några förslag är ni snälla.

Robban O-hamn

21 aug 2009 kl. 13:02

Så är min kamera tydligen död++++
Vad ska en Snålänning köpa då???
Dottern vill ha en digital systemkamera. Jag vill ha nått jag kan använda.

0

Stefan hbg

21 aug 2009 kl. 13:37

Köp något mellanting då, någon semipro t.ex.
Använder själv en Fujifilm S5800 vilken jag är väldigt nöjd med. Långzoom till macro, you name it.

0

Stefan hbg

21 aug 2009 kl. 13:46

Det blev rätt fräcka bilder med den “döda” förresten :)

0

Helena A

21 aug 2009 kl. 14:45

Så där fina bilder tog min också när den var på g att dö.
Nu har jag en Canon Power Shot som jag är väldigt nöjd med.

0

Lena M

21 aug 2009 kl. 15:45

Stefan eller någon kamerakunnig !

Min Fujifilm-kamera tvärdog häromdagen, så bra att ta närbilder med nertill 1 cm. Är det någon ide att åtgärda den eller och vad hände tro ?
Det är inte ofta jag har den med för jag föredrar den lilla i fickan men den får jag inte några skarpa närbilder med.
Finepix S5700 står det också !

0

LenaM

MariaW

21 aug 2009 kl. 15:51

Du har inte hört några missljud från den utan den blev bara svart?

Det är en chansning men kan vara idé att prova att sätta i ett annat minneskortet.

0

LenaM

Lena M

21 aug 2009 kl. 16:30

Okey, skall testa !

Nej den bara dog, trodde att batterierna var urladdade men icke !

Tack för tipset!

0

Nina

21 aug 2009 kl. 22:35

jag kan rekommendera långzoomkamera som är nästan som en digital systemkamera men ändå inte, systemkameror är en del fippel med objektivbyten+att de ofta är tunga och otympliga

http://www.pricerunner.se/cl/29/Digitalkameror?search=sony+dsc-h&other_hits=200%3Asony+dsc-h528%3Asony+dsc-h280%3Asony+dsc-h206%3Asony+dsc-hx%3B%3B25%3B&q=sony+dsc-h&ref=redirect

själv har jag en Sony Dsc-h7 och ångrar inte en dag att jag köpte den

0

sk

21 aug 2009 kl. 23:13

Själv fotar jag mest med systemkameror men jag har också en Panasonic Lumix DMC-LX3 som jag är nöjd med. Närgräns 1 cm, bildstabilisering, bra bildkvalitet, mm.

http://www.dpreview.com/reviews/panasonicdmclx3/

0

Robban O-hamn

27 aug 2009 kl. 13:48

Det blev en Casio EX-Z1, får se om jag kan visa några bilder till kvällen då får det bli premiär.
Ska ut och kasta i Kräftburarna
snart.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone