Åkte till skogsbrandområdet utanför Hofors, där det fanns så mkt. toppmurklor i maj och där fanns både ätligt, oätligt och giftiga svampar, säkert intressant för kunniga att vandra i.
Den här t.e.x tror jag kan vara kantarellvaxing men förvånande så växte den bland trattkantarellerna.
Och de små som växte gyttrade på en stubbe undrar jag över, foten sytrådstunn och brunröd.
Sen såg jag den här lilla skålen / plätten igen. Försökt att titta i förstoringsglas och ser att den har en mörk kant och så är den aning ljusare på undersidan.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.