0 279 visningar

4 svar

Dagens skörd, identifiering

Peter N

23 aug 2009 kl. 02:02

Hittade förutom rödgul trumpetsvamp och kantareller diverse kremlor som jag är osäker på. Den lilla gula är gulkremla, det är jag rätt säker på.

Den längst ner till höger och de två röda översta är jag inte säker på. Gissning: grönkremla och giftkremlor? De längst ner till vänter trodde jag först var någon sorts riska men det kommer ingen vätska ur dom vid brytning…

Alla svampar växte i blandskog dominerad av gran, med inslag av björk, och med rätt mycket blöt mossa.

Tack på förhand

1: Kremlor, 2 och 3: Grönkremla?

0

Peter N

23 aug 2009 kl. 02:05

Bild på den röda sorten

0

anithau

23 aug 2009 kl. 06:48

Giftkremlor har ALLTID vit fot, aldrig rödaktig, alltså inte giftkremla. MEn vilken är svårt att avgöra.

Den du tror är grönkremla, har den grönt el gröngrått i sig?
Hur såg de ut på undersidan?

0

Tanja i Gagnef

23 aug 2009 kl. 08:07

De längst ner till vänster på första fotot ser i mina ögon ut som granblodriska (en av mina favoriter!). Skär lite tvärs över skivorna och se om det kommer fram lite orange saft.

0

Peter N

23 aug 2009 kl. 10:32

Jag är tyvärr lite dålig på färger, kommer aldrig bli nån svampexpert tyvärr…men min sambo säger att den snarare är ljust brun eller cafe latté om jag ska använda hennes ord ;)
Den blir också något mörkare på foten där jag klämt på den.
Undersidan är gräddvit.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone