0 342 visningar

5 svar

Blek taggsvamp

Magnus

23 aug 2009 kl. 16:21

Tjena, vill ha lite hjälp med dessa, jag är 99,9% säker på blek taggsvamp men eftersom jag inte är så erfaren så frågar jag er.

Vad gör jag med dessa? Går det bra att blanda med kantareller och göra en sås på?

MVH//Mange

0

Stefan hbg

23 aug 2009 kl. 17:06

Blek taggsvamp, supergott ihop med kantareller.Bon apetit..

0

J-I S

23 aug 2009 kl. 17:38

Jag skulle nog säga att det är Rödgul taggsvamp, men den är också ätlig. (Ursäkta inlägget Stefan)

0

Stefan hbg

23 aug 2009 kl. 17:47

Mnjaa, håller nog på blek ändå. Tycker den ser kraftigare ut än rödgul och taggarna ser ut att vara nedlöpande.

0

Jan A, Uppsala

23 aug 2009 kl. 17:47

Det är blek.

0

Tanja i Gagnef

23 aug 2009 kl. 18:07

Ja det är blek. Har hittat många ovanligt rödgulaktiga i färgen i år.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone