0 275 visningar

4 svar

Vad är detta?

Klara

28 aug 2009 kl. 16:35

Behöver hjälp att identifiera dessa

1. Bruna med vit kant. Små “taggar” undertill. Väldigt seg konsistens, går knappt att dra isär med fingrarna.

2 Rödbruna i färgen. Ser nästan ut som kantarell.

3 Gul undertill, brun på toppen.

0

Karl S

28 aug 2009 kl. 17:00

1. är en av de sega taggsvamparna, antagligen Hydnellum aurantiacum.

2. är en riska, kanske kamferriska, Lactarius camphoratus, har du luktat på den?

3. är i lite dåligt skick och bilden är ganska liten, men det kan vara en prickmusseron, Tricholomopsis rutilans.

0

Klara

28 aug 2009 kl. 17:07

Ja den luktar lite bittert, men smakar ingenting. När jag plockade dem kom det ut vit saft ur dem också.

0

Klara

28 aug 2009 kl. 17:10

Är de ätliga?

0

Karl S

28 aug 2009 kl. 22:04

Tyvärr är ingen av dessa matsvamp, utom möjligen riskan.  Men om det är kamfer bör den vara ganska besk, så diagnosen är osäker.  Prickmusseronen är oxo besk.

Recept för Hydnellum-arter (fritt efter Arora): Koka i matolja i 24 timmar, hamra i en asbestmangel i 3 timmar, låt svalna och bre på smörgås ;=)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone