Jag har för avsikt att göra ett examensarbete om tuvskivlingar (Lyophyllum)som förekommer på tallhedar. Jag behöver därför så många exemplar jag kan få för bl.a. DNA-analyser. Om du träffar på en tuvskivling vore jag mycket tacksam om du tar hem och torkar den eller åtmistone lägger den i frysen tillsvidare. Notera också hur skogen såg ut där du hittade den, eller ännu hellre ta en bild på svampen på plats och bifoga e-posten! Meddela sedan mig på hesund@yahoo.se eller sms-a på 070-3943523 så skickar jag ett frankerat kuvert att skicka svampen till mig i. Som morot kan jag tyvärr endast erbjuda ett tack i den kommande uppsatsen samt ett exemplar av densamma när den blir färdig.
Bilder på tuvskivlingar finner du i länkarna nedan! Sök gärna på Lyophyllum med Google’s bildsök för att se hur varierade tuvskivlingar kan vara!
http://lyophyllumshimeji.blogspot.com/
http://www.mushroomexpert.com/lyophyllum_decastes.html
http://www.fungoceva.it/tav_lyophyllum_famosum.htm
Med förhoppningar om stor respons!
Henrik Sundberg
L. fumosum
Fint Peter!
En tuvskivling verkar det ju vara i alla fall och det är gott så! Mejla mig din adress så att jag kan skicka ett frankerat kuvert är du snäll. Om du har några biotopbilder från skogen där du fann svampen så vore det fint om du bifogar dem!
Tack så mycket och hör gärna av dig om du hittar fler tuvskivlingar!
/Henrik
Den här hittade jag idag men är osäker på om det är tuvskivling eller ngt. annat.
Jag hinner inte kolla böcker så jag ställer en snabbfråga här istället.
(Inte så bra bilder.)
De var gamla och blöta. Svårt att avgöra doften. Det minsta ex. hade kvar en svag puckel.
Hatt 7,5-4,5 cm
Fot 9-5 cm
(4 st. bilder)
Hej Svampstaff!
Ja det är framförallt tuvskívlingar på tallhedar som är av intresse eftersom jag i samråd med min handledare satt det som en begränsning. Sedan är det ju så att jag skall försöka reda ut artkomplexet kring L. decastes som ju växer lite här och var. Så om du hittar något som liknar mörk tuvskivling (decastes) så kan du gärna höra av dig även om du inte fann den på en tallhed! Har du förresten inga tallhedar där du bor?
Hej Lena M!
Det ser ut som tuvskivling. Hör gärna av dig på hesund@yahoo.se och berätta mer om fyndet. Har du tagit rätt på svampen och torkat den? Om du ger mig din adress också så skickar jag ett svarskuvert att skicka mig svampen i.
Hälsningar/
Henrik
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.