Hur då giftiga, menar du? Det är en myt att insekter bara angriper ogiftiga svampar - man kan INTE använda det som tumregel. Att en svamp är ogiftig för larver betyder INTE att den är ogiftig för människor!!
F ö kan kantareller vara angripna av larver, i år har jag fått hem minst ett larvigt ex vid varje plocktillfälle. Det är en hög andel eftersom vi aldrig hittar mer än ngra hekto åt gången här i det karga Skåne.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.