1 1595 visningar

13 svar

Ripartites på tallhed

Irene A

4 sep 2009 kl. 08:46

Hösten 2007 råkade jag på en art på en intressant tallhed som jag aldrig tidigare hade sett. Jag bestämde den då till Ripartites helomorphus och tyckte att den stämde bra med originalbeskrivningen av Fries, även som den har beskrivits mikroskopiskt, med relativt små sporer. Den är ganska stor, mjuk och köttig, har sett exemplar omkring 8 cm breda (finns på bilderna).

Det konstiga är att arten har synonymiserats med de små arterna Ripartites tricholoma och metrodii. Efter att jag hittade den på ytterligare en lokal och haft korrespondens med diverse mykologer har jag förstått att ingen vet vad helomorphus egentligen är för art..

Esteri Ohenoja har i stort sett bekräftat utifrån bilder och beskrivningar att den här arten är densamma som de kallar Ripartites borealis i Finland.

Här är problemet: Ripartites borealis finns inte. Den existerar enbart på finska checklistor. Den är inte publicerad eller fullständigt beskriven, men känd från tallhedar i nordligaste Finland. I Helsingforsherbariet finns även kollekt från Sverige.
Den är namnsatt av Tauno Ulvinen, som väl numera är pensionerad och inte ägnar sig särskilt mycket åt svampar längre.

Vad gör man som amatörmykolog när man vill ha ett namn på sin svamp och ge uppmärksamhet åt den..??

Är det någon annan som har sett den på norrländska tallhedar - eller någon annanstans?

0

Irene A

4 sep 2009 kl. 08:48

Första serien visar fyndet från Norsjö och miljön där,

Här kommer det andra fyndet från Lycksele.

0

Trollmora

4 sep 2009 kl. 09:03

Har de Ripartites helomorphus i Helsingforsherbariet?

0

Mattias Andersson

4 sep 2009 kl. 09:09

Jag har sett Ripartites tricholoma en gång i norra Finland, men den var ju lätt igenkännlig på den borstiga kanten. Skiljer sig därigenom ganska mycket från dina bilder, även om de verkar kunna påträffas i liknande biotoper.

0

Ripartites i herbarium

Irene A

4 sep 2009 kl. 09:42

Jodå, kollekter med namnet Ripartites helomorphus/helomorpha på etiketten finns i många herbarier: Helsingfors, Kuopio, Åbo, Uleåborg, Oslo, Stockholm..

0

Ripartites i herbarium

Trollmora

4 sep 2009 kl. 09:53

Knepigt att han inte beskrivit sin “egna” art R.borealis ingående någonstans…

Lycka till med att bena ut detta.

0

Ripartites i herbarium

Jan A, Uppsala

4 sep 2009 kl. 10:01

Bara namnet ‘heteromorphus’ säger väl att ingen vet riktigt hur den ser ut…

0

Ripartites i herbarium

Karl S

4 sep 2009 kl. 15:37

Jag har kollekt av R. helomorphus från Hammersta NR (Sörmland; se bild) och 2 från Närke. Växte på multnande stubbe av lövträd.

Den enda jag har hittat i tallskog och någorlunda norrut är R. metrodii (Moratrakten).

0

Ripartites i herbarium

Irene A

4 sep 2009 kl. 17:48

Hmm, ja.. din helomorphus från Hammersta är ju inte särskilt lik mina Ripartitesfynd.

Hur ska man gå vidare med sånt här, om man inte lyckas övertala de som har tillgång till labbresurser att titta närmare på släktet?

0

Ripartites i herbarium

Karl S

4 sep 2009 kl. 21:10

Jag tycker min bild är ganska lik din 2a bild.  Jag tror ditt fynd hade ovanligt kraftig fot, den är vanligen slank, clitocyboid.

Här är en annan bild av en kollekt från Närke, P A Moreau en av Europas främsta kännare av Tricholomataceæ (som jag tror du känner) har bestämt den.

0

Ripartites i herbarium

Irene A

4 sep 2009 kl. 22:13

Arten på sista bilden, är den också bestämd till helomorphus?

I så fall stärks min övertygelse att namnet på mina fynd bör vara R. borealis. Miljön är helt annorlunda - men det stör mig att Fries även beskrev miljön för helomorphus som “In pinetis ericetocis ad terram”..

0

min sista bild

Karl S

4 sep 2009 kl. 22:50

Jo även den är R. helomorphus.

0

Sonja Kuoljok

2 apr 2020 kl. 20:10

Tar upp denna tråd igen trots att inlägget är gammalt. Jag tror mig nämligen ha hittat Ripartites boreailis
på tallhed i Jokkmokk. Första fyndet gjorde jag 2009, det bestämdes då av Stig Jakobsson till Lepista densifolia. 2019 hittade jag den på  den på samma plats, båda gångerna endast en fruktkropp. Ingen speciell lukt, men vid båda tillfällena var svamparna frusna. Vad tror du Irene?

0

Irene A

10 apr 2020 kl. 11:04

Hej Sonja!
Kul att någon mer har uppmärksammat arten. Jag tror nog att ditt fynd kan vara den. Det förvånar mig inte om den felbestämts som en Lepista, eftersom det är ett närstående släkte och sporerna är snarlika. Det bör gå att se skillnaden i färg på sporprov men knappast i mikroskop. Jag har känt mjöldoft på mina kollekter.
Jag nämnde faktiskt mina fynd för just Stig Jacobsson inför SMF-veckan i Jokkmokk 2011 för jag ville få hjälp av någon att få arten beskriven. Han sade då att han skulle kunna tänka sig det om han själv skulle få vara med och hitta den.. Jag höll tummarna för att den skulle dyka upp under den veckan, men det gjorde den ju inte. En art som inte finns är det förstås svårt att identifera och rapportera.
Till att börja med ska jag försöka få DNA-sekvenser av mina kollekter. Men det krävs mer än så för att kunna presentera en ny art.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone