0 284 visningar

3 svar

Irene A. igen!

Älgen

5 sep 2009 kl. 19:16

Tack för era svar!
Det jag blir lite förvirrad av är att i min svampbok av Pelle Holmberg och Hans Marklund står det att både Tallsopp och Fläcksopp inte mörknar vid tillagning??

0

Irene A

5 sep 2009 kl. 19:48

Tallsopp mörknar med en grålila ton, men inte lika starkt blånande som t.ex. tegelsopp.

Konstigt att de ger en sådan beskrivning i svampboken.
Det där med färgförändringar är inte alltid så tillförlitligt att artbestämma strävsoppar efter. Hur det ser ut kan variera, och beror mycket på skicket på svamparna när de plockas.

0

Älgen

5 sep 2009 kl. 20:29

Tack Irene!
Det börjar kännas som om vi är bekanta!!!!

0

Irene A

5 sep 2009 kl. 20:48

Bekanta, ja kanske. Jag såg dig - eller en kusin, i skogen idag, men fick inte tillfälle att hälsa ;-)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone