0 346 visningar

3 svar

Växte i väldigt blöt mossa

Ellwe

6 sep 2009 kl. 13:00

Kan någon säga vad detta är för svamp? Ser ut som “stubbsvampar” men växte i blöt mossa.

Svamparna har nog torkat till lite sen igår och möjligen kan något skräp från andra svampar finnas kvar

0

Bo E

6 sep 2009 kl. 13:15

Kan det inte ha funnits rötter eller nåt annat trä under mossan?
Håller med om att det ser ut som nån “stubbsvamp”, kanske nån honungsskivling?

0

Peter, Linköping

6 sep 2009 kl. 13:45

Det påminner om en kragskivling av något slag. Jag tänker på den där lilla ringen.

0

Irene A

6 sep 2009 kl. 18:54

Det är svaveltofsskivling, Pholiota flammans. De växte nog på ved under mossan.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone