Jag var ute och letade efter kantareller i flera timmar idag. Jag var i blandskog söder om Stockholm (löv- och barrträd ocg ganska mycket mossa och sten) och det fanns rikt med olika svampsorter, men inte en enda kantarell! Kan någon tipsa en amatör som mig på vad jag ska tänka på. Jag blev extremt besviken och gav motvilligt upp.
Hkn, kika på kartor över Naturskyddsområden, lite större skogsområden lite längre bort från större samhällen så hittar du nog. Själv har jag plockat i Hanveden, Pålamalm och i Salemskogarna. Det finns gott om kantareller, men också många som plockar just bara dem. Bra också att inte gå ut på söndag, då har många redan varit ute, vänta några dagar så kommer nya upp.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.