0 413 visningar

13 svar

Vilka spindlingar?

HIK

7 sep 2009 kl. 19:32

Vilka spindlingar? bägge växer i fuktig bokskog med inslag av ask andra svampar i området bl.a fjällsopp ooh saffranshätta dock lite underveg. bägge har klibbiga hattar i väta ingen speciell lukt eller smak 1 bilden är något överexponerad.

0

HIK

7 sep 2009 kl. 19:34

Bild 2

0

Karl S

7 sep 2009 kl. 22:36

Du säger “ingen lukt el. smak”.  Det man först kommer att tänka inför andra bilden är bokspindling, Cortinarius amœnolens (= C. anserinus ss auct.), men som namnet antyder har den en god lukt (fruktig) och smakar dessutom beskt.  Utan lukten återstår en sällsynthet, C. argenteolilacinus.  Jag tycker också den ser ut mer som den senare, eftersom foten inte har så bred knöl.  Kan du kolla sporerna?  Dom ska vara ovanligt breda, upp till 8,5,

Bild 1 har jag inget bra förslag till. Frånvaron av fotknöl gör det svårt.  Kan du kolla sporerna här oxo?

0

HIK

7 sep 2009 kl. 23:02

Jag har varken mikroskåp eller kunskapen att använda ett. Spindlingen på bild 2 har kanske en svag god lukt men den smakar inte beskt, kan tilägga att det är kalkrika marker, jag kommer nog inte vidare men tack för hjälpen.
MVH Hasse

0

Karl S

8 sep 2009 kl. 13:56

Har funderat lite på din första bild, som är utmärkt.  Den enda art jag kan komma på är C. subargentatus (sv. namn saknas; saknas i Funga N.). Den växer vanligen med björk, men franska mykologer antyder att den även kan växa med andra lövträd.  Hade du kanske t o m björk i din bokskog?

När det gäller bild 2 verkar C. argenteolilacinus troligast.  Den är hotklasad EN, vilket innebär i farozonen (för utrotning), så du borde kanske utverka något slags skydd för din bokskog, om den inte redan är skyddad.  Det bör vara kalk i marken.

0

HIK

8 sep 2009 kl. 22:11

Jag har sparat svamparna och ska försöka få någon att kolla sporerna så att jag vet till 100%
Tack för hjälpen Hasse.

0

Tony S

10 sep 2009 kl. 17:54

Jag har kollat lite på sporerna till spindlingen i Bild2, som växte i kalkrik bokskog. De är ca 8,5 -9 x 5,5 -6 my. Oftast mandelformade. Svampen har ingen tydlig doft, endast svagt kvav till jordig eller cederträaktig doft.
Slöjan tycks vara vitaktig på unga frukkroppar, men färgas snabbt mörkt rödbruna av sporer.
Skivorna ser mörkt bruna ut på de flesta, men på små knoppar kan man se violett vid basen av skivorna. De verkar spora av sig friskt, även de unga.
Foten är lite violett i yttersta skiktet, ca 1-2 mm in, särskilt i övre delen av foten. I övrigt är köttet vitt. KOH reaktion långsam, men slutligen brunaktig i alla delar.
Foten är klubb- lökformig, men utan avsatt bulbkant.
De tycks växa nästan gyttrat, många tillsammans, flera utgående från samma punkt.
Försökte nyckla denna art i F. Nordica, men det blev inget tillfredställande resultat.
Inga fler ideér Karl?

0

Karl S

10 sep 2009 kl. 18:13

Tyvärr lär sporstorleken utesluta C. argenteolilacinus. Kan du kolla lutreaktionen i övre delen av fotköttet?
Ska fundera lite till.

0

Tony S

10 sep 2009 kl. 21:02

Jag testade med KOH lite överallt på svampen, det blev långsamt brunt på alla delar i snittytan, även övre delen av foten.

0

Karl S

10 sep 2009 kl. 22:15

Med dom sporerna (bild 2), färgen, lutreaktionen och svaga fotknölen kan jag bara komma på C. subpurpurascens, men jag tycker nån borde ha märkt blånandet av olika delar på fruktkroppen.  Men det kanske var torra ex som inte blånade? 
Det är väl så långt man kan komma…:=(

0

Tony S

10 sep 2009 kl. 23:11

Jag hittade bara en bild på den arten, och den var inte särskilt lik, alldeles för mkt blått överlag. Nä, vi får nog ge oss denna gång.

0

Irene A

11 sep 2009 kl. 09:14

Tony, man kan inte lita på att det är rätt art man hittar när man googlar efter bilder, särskilt inte om det är ovanliga och dåligt kända arter.

En bild som jag tror stämmer överens med arten som den tolkas i Funga Nordica, finns på den danska Phlegmaciumsajten - som Cortinarius purpurascens var. largusoides:
http://www.cortinarius.com/Images/Photos/Cortinarius_purpurascens.jpg

Inte helt olikt i alla fall.

0

Irene A

11 sep 2009 kl. 09:55

Fler bilder av subpurpurascens (=purpurascens var. largusoides) här:

http://www.grzyby.pl/gatunki/Cortinarius_purpurascens_var._largusoides.htm

Ännu mer likt :-)

0

Tony S

11 sep 2009 kl. 18:01

Minsann Irene, de var faktiskt kusligt lika! :) Särskilt den första danska bilden.
Nästan allt stämmer riktigt bra med beskrivningen i F. Nordica, förutom att den ska blåna vid tumning. Men som Karl antydde så var alla fruktkropparna ganska torra.
Kan vara värt att hålla koll om det kommer upp några unga fräschare fruktkroppar.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone