0 275 visningar

5 svar

Konstiga krusisar?

svampstaff

8 sep 2009 kl. 20:24

Fick ingen bra vibb. av dessa i ekskogen, dom ser inte alls ut som mina andra krusisar?

0

svampstaff

8 sep 2009 kl. 21:02

Hade en ensam stackare oxå, helt slemmig?

0

Nina H, Sthlm norr

8 sep 2009 kl. 21:54

Har aldrig hittat kruskantareller, men har sett dina bilder på de andra, och med tanke på att både svart trumpetsvamp och trattkantarell kan se väldigt olika ut så skulle inte jag bli förvånad om det ändå är det. Tycker ändå hattens undersida ser så typisk ut.
Du kan väl nypa en bit o smaka, finns väl ingen giftsvamp som liknar den i alla fall?

0

Karl S

8 sep 2009 kl. 22:00

Din andra bild, den slemmiga är nog en vaxskivling, Hygrocybe læta.

0

svampstaff

8 sep 2009 kl. 22:07

Tack Karl.
Jo krusisar kan nog se ut lite hursomhelst beroende på växtplats.

0

Elisabeth Jansson

9 sep 2009 kl. 00:36

Om man tänker på variationen på trattkantareller så är det kanske också stor variation på kruskantareller,jag har bara hittat dem en gång vid Ek.
Sedan finns det ju svartnande kantarell som svartnar när den torkar och grå kantarell men de har mer typiska åsar kanske eftersom de inte tillhör samma familjen som krusig kantarell.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone