0 254 visningar

1 svar

kärt återseende

klas jaederfeldt

15 sep 2009 kl. 23:04

var och inventerade vedsvamp i dag söder om Mälaren, på en liggande askgren såg jag vita tickor, OK, Skeletocutis nivea trodde jag, men för ordninges skull skulle jag ta med en bit å mikroskopiera skär loss lite ticka och stoppade i en plastpåse,ser plötsligt att delar av svampen är röd,där jag tagit på den, jag hade funnit en Physisporinus sanguinolentus Sårticka , tror att det åtminstånde var 10 år sedan sist

0

Birgitta F

15 sep 2009 kl. 23:23

grattis ! vacker bild ser ut som sitt namn

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone