Jag vet att sådan info finns att söka, men vore trevligt med ett “samlat” enkelt svar här.
Alltså, generell beskrivning, vad är en tråding, spindling, riska, sopp, skivling, riska kremla osv ???
Förstår att det inte går att inbegripa allt, men några enkla raka ledtrådar till dessa ?
Tack på förhand.
//Benny
Jag sitter o kollar i några av mina svampböcker, och de har ofta en väldigt bra beskrivning av de olika släktena, gruppkännetecken osv. Hr du någon bra svampbok? Och har du kollat Nyckel till våra bästa matsvampar som finns högst upp till vänster i menyn? Den är bra, och har man kört den några gånger så lär man sej av sina egna svar.
Intressant iakttagelse om fågel- vs. svampfolk.
Det är sällan nån listhets i svampvärlden. Visst jagar många runt efter rara arter, men det verkar inte vara någon som håller på infon om var de finns.
(Fast visst vaktar man kring “sina” ställen av skördesvamp…)
Det kanske hänger ihop med att svampplockning anses som nåt ganska lustfyllt och avslappnande i grunden. Även om det sannerligen inte alltid är så...
med risk att bli blockerad på grund av en liten utvikning från svampen så har jag trott att det där lilla svirrande ljudet kommer från sidensvans, bäst att återgå till svampen kanske men det blir nog en o annan fågel idag, förra gången kom en räv i min väg o alltid att det finns något mer än svamp i skogen att glädja sig åt.
Sidensvansen svirrar väldigt försiktigt.Gärdsmyh bommarman ej. Fortfarande svampi mängd här, men snö har kommit. Så det är nog över. http://nuolja.se/090917/090917.htm och http://nuolja .se/090918/090918.htm
Benny
Tack trevligt (ska kolla sidan lite bättre senare) men snö känns liiite tidigt, en gång plockade jag trattkantareller dagen före julafton, de gick fint att bryta av så säsongen kan ju vara länge, det har varit lite dåligt med svamp idag o antagligen lite torrt i marken utanför ´Sthlm på ställen jag gått,
Det kom riktigt stora vackra streck med fåglar, lite vemodigt.
Såna har vi här också !
Dom flesta svamparna gick under i kylan senaste dagarna. Synd. Just när jag började bli intresserad.
Min webcam från fågelmatningen:
http://abicom.se:8080/index.html
user/passw = guest/guest.
//Benny
Fel länk ovan. Ska vara
http://nuolja.se/090916/090916.htm
och
http://nuolja.se/090918/090918.htm
//Benny
Fina bilder, förmodar att det är myggfritt där nu..
Den sällsynta aprikostickan ska finnas i omgivningarna, har du sett någon som liknar den?
http://www.pilzfotopage.de/Aphyllos/slides/Tyromyces_kmetii.html
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.