Hittade lite bilder på goliat, om du vill jämföra.
http://goliatmusseron.blogspot.com/2007/11/goliatmusseron-2007.html
“anses inte ha något värde som matsvamp”
För 10år sedan ansågs inte goliaten ha någon värde som matsvamp i sverige heller (utom hos några få). Sparksvamp har jag hört den kallats.
Knappt nämnd i svampböcker ens.
Hur är det med denna svamp?
Är den oätlig? Giftig?
Nån som smakat?
Nån som vet?
Ser du en goliat så vet du det på 20 meters avstånd adrenalinkicken var enorm för mig här nere sen att jag och svampnörden bert karlsson hamnade på samma sida var väl skitkul
När du väl har den i näven så vill du inte släppa den ..jag har plockat 3 själv fått en 4:de till skänks.
Den ger dig en sån smak-doft-kick så det går inte sluta lukta
det är allt jag kan säga
Bättre än mandelriska
hittar inte ord längre
hoppas du hittar den då förstår du
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.