0 401 visningar

2 svar

Ramarior

mickeR

18 sep 2009 kl. 18:02

Ja, som rubriken lyder. Vad är ramarior för nåt?
Är en hängiven savmpplockare och följer detta forum på daglig basis.
Men kan nån förklara för mig vad ramarior är för nåt?
// Okunning eller…?

0

Ramaria

Irene A

18 sep 2009 kl. 18:26

är ett släkte av fingersvampar som kännetecknas av busklikt förgrenade fruktkroppar och gulaktiga till bruna sporer.
De kan växa på ved eller på marken, vissa av dem är mykorrhizabildande.

0

Ramaria

Jan A, Uppsala

18 sep 2009 kl. 18:35

Att “Googla” på Ramaria är en god idé!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone