0 1123 visningar

4 svar

Recept för slemskivling

Carin

20 aug 2006 kl. 16:11

Vi fick en korg full med Karl-Johan på en timme i regnet. Men också en hel del Citrongul Slemskivling. Vad gör man lämpligen med den? Jag har fått för mig att den är bäst som blandsvamp. Men vi har inte hittat några andra sorter vi kan, mer än Karl-Johan. Men kan man inte göra något med Slemskivlingen ensam?

0

Paula

20 aug 2006 kl. 19:55

Jag steker den som tillbehör till fiskrätter o tycker den smakar jättegott! Min väninna gillar den inte alls, så det är nog en smaksak! Bäst att du provar dig fram, om du inte gillar smaken ska du inte ha med den i blandsvampen heller! Smaklig måltid!

0

per d

20 aug 2006 kl. 20:15

prova med att göra en slemomelett.
nej skämt åsido, den smakar ok men slemmet skall givetvis bort innan den tillagas, smörstekes med salt och peppar.
sen ser jag ingen anledning till att vissa svampar skall behandlas som blandsvampar. då känner man ju inte vad de smakar.

0

Bo Reyer

20 aug 2006 kl. 20:23

Den citrongula slemskivlingen är en bra blandsvamp, men den innehåller oxalsyra. Undvik därför aluminiumkärl vid tillagning då det fälls ut aluminiumoxid vilken missfärgar anrättningen. Vad giftigheten av aluminium beträffar vet jag inte, men det ser inte trevligt ut.

0

Affe

20 aug 2006 kl. 22:24

Hur gör ni egentligen med foten? Plockade lite av dom nu på semestern och foten är ju också ganska så slemmig. Själv skrapade jag bort “fotslemmet” också. Blev tyvärr aldrig till att smaka på dom men det kommer tids nog.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone