0 685 visningar

6 svar

champignondoft

Cora Falkman

19 sep 2009 kl. 09:32

Varför envisas författaren till svampguiden med att beskriva champignonens doft som en doft av mandel? Dom luktar ju anis eller lakrits och är mycket lätt att identifiera. Underbar doft för den som gillar den, förresten

0

Irene A

19 sep 2009 kl. 09:54

Svampar har många komplicerade dofter, som uppfattas olika av olika människor, och de kan skifta ganska mycket med svampens ålder också.

Jag tycker att det finns inslag av både mandel och anis hos champinjoner. Mer åt mandelhållet hos de odlade, och mer av anis hos de vilda, om de är riktigt fräscha - men aldrig så utpräglad anisdoft som hos en del andra svampar, t.ex. dofttrattskivling.

0

RasBohlin

19 sep 2009 kl. 13:44

Det är nog en ganska subjektiv bedömning man gör av svampdoft, som Irene säger.
Jag tycker till exempel att vilda snöbollschampinjoner doftar “OP Andersson”!

0

"JAS" Helsingborg

19 sep 2009 kl. 14:12

Hupp och skål RasBohlin min favorit den där OP Andersson:)

0

RasBohlin

19 sep 2009 kl. 14:15

Skål, hehe! Och då tycker du kanske om “skåne” också, som ska vara vodkautspädd sådan!

0

Karl S

19 sep 2009 kl. 16:07

Det är sant att dofter uppfattas olika.  Jag tycker t ex att champinjoner (i gruppen A. arvensis m fl) luktar varken anis eller mandel utan bittermandel. Det är ännu konstigare i så fall att böckerna inte kan skilja mellan mandel (som bara luktar svagt) och den helt andra lukten av bittermandel (bensaldehyd). Jag har aldrig känt någon anisdoft vare sig hos nyplockade eller sparade champisar.

0

"JAS" Helsingborg

19 sep 2009 kl. 18:36

Nja den är väl rätt ok men det blir hellre akvavit som har åkt jorden runt. Till Karl S vill jag bara säga att det kanske luktar champagne då eller:)?

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone