Hittade tre hyfsat fina blomkålssvampar igår. Alla tre hittade inom en 100 m radie och såklart intill gamla tallar. Hittade förra helgen en ung blomkålssvamp som växte på en stubbe. Tyvärr är jag inte så begeistrad av smaken, tycker nästan den är lite äcklig. Har både ätit den stuvad och friterad men..näää.
Det får nog ses som en god skörd, jag har sett blomkålssvamp en gång hittills i livet och det var som barn och då fick jag inte plocka den för mina föräldrar kände inte igen den.
Men varför plockar du dem om du inte tycker om dem? Är det inte bättre då att låta den stå kvar åt andra svampplockare eller åt de insekter som bor däri?
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.