Åh vad mycket svamp man hör andra plocka i andra delar av landet. Här nere är det snustorrt. Var i Höörtrakten idag och i Kristianstad-trakten igår och i förra veckan vid Sjöbo. Det är så torrt att marken är sprucken och det finns inte en svamp inom synhåll.
Nästa helg blir det Båstad och där brukar det regna mer, i och med Hallandsåsen. Hittade mycket brunsopp och taggsvamp där för några veckor sen.
Regn, plis…
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.