0 409 visningar

7 svar

Behöver hjälp

Anna

21 sep 2009 kl. 12:19

Vet ni vad detta är för svampar?

tack på förhand

0

Bo E

21 sep 2009 kl. 12:28

1.Sotvaxing
2.Örsopp
3.Kärrsopp

...är mina förslag.

0

Kapten Hammock

21 sep 2009 kl. 13:22

Snarare olivvaxing på nr 1.

0

Bo E

21 sep 2009 kl. 13:30

Hammock kan ha rätt, de kan ju dra mer åt brunt än jag föreställer mig.
Kollade Mickes bild på databasen och den är ju rätt lik ditt fynd.

0

Karl S

21 sep 2009 kl. 16:34

Jag tror mer på Hygrophorus korhonenii (sv. namn?), hittas i lite bättre granskogar.

0

Kapten Hammock

22 sep 2009 kl. 07:24

Karl: Har du några heta tips på hur man lättast skiljer dem åt?

Jag hade också funderingar på vitgrå vaxing (H. korhonenii), men tyckte den var för brun och hade för diffus vattring på foten.

Men å andra sidan skiljer den sig lite från de olivaceoalbus jag brukar hitta. Kan inte riktigt sätta fingret på vad det är, men foten verkar tjockare, och jag är inte säker på att jag känner igen den skarpa kanten mellan den vattrade och den vita delen uppe på foten.

Korhonenii har jag bara sett några enstaka gånger, så jag är inte jättebekant med den. (Åtminstone är det bara enstaka gånger jag har fått bekräftat att det är den…)

0

Irene A

22 sep 2009 kl. 07:34

Jag röstar på olivvaxing, som är en minst sagt variabel art, och kanske fortfarande omfattar flera arter sedan man skiljde ut den vitgrå, korhonenii. Den vitgrå är större och grövre med mera konisk hatt (och är grå, utan olivton).

0

Karl S

22 sep 2009 kl. 09:10

H. olivaceoalbus är klibbig på foten, H. korhonenii är (nästan?) torr.  Det tycker jag är det bästa kännetecknet. Sen saknar den senare ju oliv ton. Jag har hittat ganska bruna ex oxo.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone