0 569 visningar

6 svar

Porslinsnagelskivling.

svampstaff

24 sep 2009 kl. 19:21

Vet att det är en skånsk svamp, men det hindrar väl inte?

0

.

svampstaff

24 sep 2009 kl. 19:24

Bild1.Kandelabersvamp och blygrå skölding kanske, på bok?
Bild2 en ramaria på bar backe, en stig i blandurskog.

0

.

svampstaff

24 sep 2009 kl. 19:26

Ett par blandade serier med frågetecken?

0

.

svampstaff

24 sep 2009 kl. 19:28

En vårtig röksvamp som är vårtigare än vanligt?

0

.

svampstaff

24 sep 2009 kl. 19:30

Sen var det slut (i skogen oxå snart)

0

Alf Pallin

24 sep 2009 kl. 19:58

Fina bilder, särskilt sista bilden i sista serien var jätteläcker.

0

svampstaff

24 sep 2009 kl. 20:03

Ja den blev visst lite kul:)
frågan är vilken bläckis det är?
växte i 3ex. intill en bok, puckelbläckis eller vanlig grå?

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone