0 1452 visningar

6 svar

kastanjemusseron?

greger

27 sep 2009 kl. 18:29

hej alla
är detta en utvuxen vanlig kastanjemusseron eller något obskyrt som T. stans (vilken den ochså liknar)? fot ganska kraftig med brun ton (syns inte så bra på bilden) inga droppar på hatten.
lukt - jordig mjölig
tacksam för svar
greger

kastanj?

0

klas jaederfeldt

27 sep 2009 kl. 19:17

alltid svårt me bilder, jag tycker den liknar Droppfläckig kastanjemuss, (den har bara droppfläckar sällsynt)

0

greger

27 sep 2009 kl. 19:31

tack klas
en del info fanns på giftsvampcentralen
alltid kul att hitta musseroner
ändå - ståtliga svampar
greger

0

gunhild i Kåddis

27 sep 2009 kl. 19:55

Javisst är dom vackra på min bild kan du se fläckarna bra.

kastanjemusseron

0

greger

27 sep 2009 kl. 20:06

hej gunhild
va kul-jättefina bilder verkligen
pedagogiskt.
vad tror ni om den här då?
misstänker att denna är den vanliga kastanjemusseronen.
greger

kastanj igen

0

Karl S

27 sep 2009 kl. 20:58

Tricholoma stans har vanligtvis en lite skärare ton på hatten, vilket jag tycker din svamp verkar ha.  Växer i rikare tallskogar, helst med kalk. Måste nog skiljas mikroskopiskt.

0

Hans Myhre

27 sep 2009 kl. 21:41

Det kan virke som om det kan være T. stans men den er da mer trådig på hatten. Denne gruppen brune musseronger er dårlig utredet og det er flere snarlike her. T. striatum har mørkere fot, T. fracticum (subannulatum/Batschii) har fargeskille midt på foten…den må nok mikroskoperes for å artsbestemme denne her.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone