Sluta mussla nu!
Vi är en liten krets människor som är svampstörda nu förtiden,
ändå gömmer ni er vid falska nick ibland?
Ropa ut! Eller skrik!!
Vad som är fel eller problemet här på forumet.
Sluta vara så flata.
Om ni tycker jag tar för stor plats?Säg det då!
Får ni inget svar på era frågor?säg det då.
Personligen älskar jag när blåstjärnor strider om identitet på en svamp:)
Det är kul!
“JAS” , Svampstaff, “JAS” , Svampstaff, det är nästan så man skäms ibland för stor plats tar vi men vi är ju mycket i skogen och mycket hittar vi. Jag brukar tänka som så. - F-n om jag plåtade och frågade på allt som jag hittar så hade jag behövt några egna mykologer och ett eget forum och det verkar som om du känner likadant eller? :)
Stor plass? Hver gang jeg er inne her, leter jeg etter innlegg fra spesielt deg og JAS. Dere finner alltid svamp jeg drømmer om…;-) Ta den plassen dere trenger og ikke bry dere om sure oppstøt fra de som ikke finner det samme…
Vær så snill og fortsett til en stakkars nordmanns forlystelse!
Tur att man bor i en lägenhet där det är högt i taket annars hade jag nog fått flera bulor i knoppen nu:) Tack för era positiva ord, de värmer. Jag gick igenom mina tickfynd i förrgår och jag har sparat alla lystickor som jag hittat de senaste 2 åren och det var inte många, 10st små rackare:( Hur mycket går det åt för att färga ett hg. garn?
Det går åt 30 gram torkad lysticka till 1 hg ullgarn. Färgade såant på färgkursen i lördags. Hittar du några JAS är jag också glad för några. Just nu sitter jag och smälter alla nya tickintryck i Umeå. Får väl se ytterligare några nya idag. Avslutar med artprov i morgon.
För min del får ni ta den plats ni vill. Det enda som stör är duminlägg skrivna under olika nick, uppenbart av samma människor(syns på språkbehandling, skrivstil etc).
Utan er som har ork och tid att ränna runt i skogarna på jakt efter allt möjligt och omöjligt lärde vi andra oss inte mycket.
Läste med behållning och ett leende er inatt!
Vi har alla någon form av bekräftelsebehov. Behovet ser nog olika ut från person till person. Kanske vill man känna sig omtyckt och speciell men frågan är hur viktigt är det egentligen?
Vi är alla värda att älskas, så är det ju och vi duger alla som vi är. Ändå är det på något sätt som det inte räcker och då hamnar man i ett destruktivt beteende där man ständigt försöker hitta fel på andra för att på så sätt bekräfta att jag är bättre på något sätt. Jag är inte bättre än någon annan och jag vet det och därför blir den bekräftelsen bara kortvarig och istället sårar jag bara någon annan för jag dömt dom innan de haft en chans.Det är mina fundeingar kring detta.
Jag tycker att det här är ett fantastiskt forum! Alla typer av frågor får svar; obskyra minisvampar, gräsmattesvamp, “är det här en kantarell”, vackra oätliga svampar etc.
Engagemanget när det ryktas om en svampförgiftning gör att det känns som om det finns folk som bryr sig om varandra!
Sen finns det såklart ett och annat troll, enstaka spydiga svar, och säkert en hel del missförstånd, men det får man nog leva med.
Jämfört med vissa andra forum inom andra ämnesområden upplever i alla fall jag att det är befriande att man kan ställa enkla frågor utan att bli avsnäst. Och dessutom få svar från blåstjärnor! Fantastiskt!
Vad spelar det för roll om någon gör fler inlägg än någon annan? Är det ransonering?
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.