Till"Kantarellplockaren”
Kolla denna länk!
http://sv.wikipedia.org/wiki/R%C3%A4ven_och_druvorna
Har bara plockat svamp i drygt 50 år & har ej heller sett maken tidigare!
ibland kan svampar bli jättestora, på riksmuseet finns en Toppmurkla som var 85 cm hög
själv har jag när jag jobbade där fått in ett par Ringbitterskivlingar som var enorma ,det tog evigheter att torka dessa,
(den största kantarell jag hittat var 16,5 cm)
Javisst Klas, jag vet att det finns giganter, men jag må ändå känna stor tveksamhet till en kantarell som väger dryga halvkilot. Jag plockar nästan enbart kantareller, dels för nöjet och upplevelsen och dels för att jag tycker mest om den. Jag rör mig i massor av skogar i mellandelen av landet, plockar ca. 100 - 200 kg kantareller/år, och den största jag hittat under alla år är viktmässigt ca. 180 gram stor.
20 cm långa kantareller hittar vi varje år, vid samma träd! Se här:
http://miansblogg.blogspot.com/2008/08/svamppremir.html
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.