Hej!
Kan någon hjälpa mig med hur lång tid det tar för t ex trattkantareller att växa upp från det att de syns?
Idag var vi ute och hittade massor - men de flesta var så små, uppemot max 2cm. Hur lång tid behöver man vänta till dess att de är plockmogna?
Självklart beror det på väder men…
Vi bor strax norr om Göteborg och just nu är det ca 12grader med sol, vilket tydligen skall hålla sig ett tag. Vad kan det behövas då i väntetid? tre dagar? en vecka? Två veckor?
Tack på förhand!
Kolla mitt inlägg på
http://svampguiden.com/forum_visa.asp?inr=153684&fnr=1&sok=&Start=0&Offset=50&ipos=3
Tack för hjälpen!
Det var jag som hade slarvat i efterforskningen av andra frågor&svar! Väldigt snällt att du hänvisade! Nu är det lättare att veta när vi nästa gång skall besöka vårt nya ‘hitteställe’! Men det var ‘farligt’ grant att se dem titta upp ur marken även om vi inte ville plocka dem idag!
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.