0 558 visningar

6 svar

Ticka på gran? mm

Frida T

1 nov 2009 kl. 16:53

Hej,

Dessa tickor fann jag idag på en granlåga. Inte en aning vilken det kan vara, så jag är öppen för förslag. :)

0

Frida T

1 nov 2009 kl. 16:56

Och desa vill jag ha till Ascocoryne cylichnium. Växte på en björkstubbe. Är det rätt?

0

Irene A

1 nov 2009 kl. 17:10

Vad tror du om gullticka?

0

Alf Pallin

1 nov 2009 kl. 17:12

Tror det är gullticka.

0

Frida T

1 nov 2009 kl. 17:20

Jo var inne lite på det spåret, men tyckte min var så “randig” på ovansidan. Kan de vara det?

0

Irene A

1 nov 2009 kl. 17:27

Ja, de kan bli lite randiga med tiden.

0

Frida T

1 nov 2009 kl. 17:57

Ok, tusen tack för hjälpen. :)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone