0 312 visningar

2 svar

Mussling på stubbe

Karin W

7 nov 2009 kl. 19:39

Jag hittar inget som stämmer in på denna vita mussling. Den växte på en lövträdstubbe, tror det är ek. Foten är vitluddig. Sporpulvret är vitt och sporerna cylindriska (ungefär dubbelt så långa som breda) med två trubbiga ändar. Har ni något tips?

0

Irene A

7 nov 2009 kl. 19:50

Epålettsvamp, Panellus stypticus.
Små sporer har den, ca 4x2 my…

0

Karin W

7 nov 2009 kl. 20:03

Tack, det stämmer ju precis!Allting utom bilden i Ryman/Holmåsen som drar mer åt orange och har ett helt annat växsätt. Vad glad jag blir att få ett artnamn på den.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone