Kremla med puckel på hatten i tallskog med inslag av ek och boksly en björk stod 10m ifrån också, hatt 45mm bred, purpurröd mitt tonar ut i ljusröd kant, hattytan något krackelerad, skivor gräddvita något brungult fläckiga, fot klubblik antydan till rosa med brungula fläckar, skarp smak.
“e”, det finns många olika arter som har gått under namnet rosenkremla, vilken menar du?
Den som heter så enligt den svenska Dyntaxa är Russula velutipes, som ska ha mild smak, så den är det troligen inte:
http://www.mtsn.tn.it/russulales-news/tx_photos.asp?index=6411
Jag har tyvärr inget annat förslag att komma med.
Den verkar svår Hasse.
Här är ett höftskott: gulnande blodkremla, Russula luteotacta.
Den ska växa med ek, så det är väl inte riktigt idealiska förhållanden.
Såg att den var lite gulfläckad på hatten, och du nämnde även på foten. Men det är möjligt att det ska vara mer kromgult.
http://www.comunitamontanamolisecentrale.it/Russula_luteotacta_SOSPETTO.JPG
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.