0 241 visningar

2 svar

Gårdagens

Tina Nordberg

22 nov 2009 kl. 11:36

undringar.
Tror att bild 1 är grönmussling,
men de skiljer sig från de andra säkert 100 st på samma låga. De är så  gula. Hela rosetten är ca 5cm. Brukar de så ut i bland eller är det en missbildning?

Bild 2-3. På asplåga, är det så enkelt som lag misstänker, björkmussling som brett ut sig.
Drygt 10 cm bred. Det fanns runda med.

0

Tina Nordberg

22 nov 2009 kl. 11:40

Ajdån oreda bland bilderna
Bild1-2 ev björkmussling
Bild 3. grönmussling.

0

Jan A, Uppsala

22 nov 2009 kl. 12:58

Håller med dig. Och jag har själv funderat över grönmussling sedan jag hittat vackert violettblå på hägg!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone