0 479 visningar

3 svar

Kantareller i fjällen?

Sushi

24 aug 2006 kl. 16:14

Hej!
Är det någon som vet hur det ligger till på kantarellfronten i fjällen i år? Så här dags brukar det ju vara kanonbra, men hur är det i år? Tänker på fjällen kring Tärnaby/Hemavan..
Mvh / Sushi

0

Irene A

24 aug 2006 kl. 21:51

Hmm, vi tänkte oss dit om en vecka, så jag vet inte om jag vill svara på frågan. Du går väl inte på vårat ställe, bara… :-)

0

Sushi

25 aug 2006 kl. 16:09

vi ska oxå dit nästa vecka, men jag har fått en liten förhandsrapport.20-30 liter på 3 dagar :) Så det räcker nog åt oss båda!
/Sushi

0

Kjell

27 aug 2006 kl. 19:19

Hemavan brukar vara bra.
2002 plockade jag 20 kilo på 3dar, men då var ju hela fjällkedjan gul

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone