0 260 visningar

3 svar

Vanligt eller inte??

anithau

1 dec 2009 kl. 15:58

I dag var jag och kollade in violtaggingarna.
Jag hittade 3 tallar med massor av violtaggingar. Tallarna var inte långt i från varandra. De var inte så stora, men på en av tallarna var de rejält utbredda.
Är det vanligt att hitta så många taggingar så samlat?

Därefter gick jag vidare till violtaggmusslingarna. Nästan hela lågan är täckt av dem.
Ska bli spännande och se vad som händer med dem.

Kan någon tipsa mig om taggingarna?

Tack på förhand

0

Irene A

2 dec 2009 kl. 11:27

Svårt att svara på, tycker jag. Violtagging kan vara vanlig regionalt och lokalt, men mycket sällsynt i vissa delar av landet.

Under de ca 15 år som jag letade svamp i Dalarna, hittade jag aldrig någon violtagging (utom den konstiga på al då, men det är ju också märkligt..). Då var det nästan bara vid besöken på Gotland som jag fick se den. Problemet med att hitta violtaggingar där, är bara att det lämnas så lite död ved kvar i markerna.

Häruppe i Västerbotten har jag träffat på det konstiga mellantinget mellan violmussling och violtagging ett flertal gånger.

En koll på Artportalens utbredningskarta visar ju också en ojämn utbredning, med betydligt glesare mellan fynden i norra Svealand och södra Norrland.
När den sen återkommer i norra Norrland, är jag inte alls säker på att det är samma form som den man hittar söderut.

http://www.artportalen.se/plants/uttag_karta.asp?art=6239&art_leaf=True

0

anithau

2 dec 2009 kl. 12:05

Tack Irene!
Kartan var intressant att se.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone