0 292 visningar

3 svar

Ekologiska katalogen?

Frida T

16 jan 2010 kl. 11:01

Hej är det någon som vet vad som ligger till grund för utbrednings områden i den ekologiska katalogen? Är det faktiska fynd eller troliga ?

0

Irene A

16 jan 2010 kl. 11:26

Kartorna är baserade på faktiska fynduppgifter, men på kartan kan man se att indelningen är grov, bara i 6 regioner:
1. Fjällen
2. Norra Sverige (inlandet)
3. Norra Mellansverige (Nordvästra Svealand och Norrlands kustland)
4. Södra Mellansverige (övriga Svealand och de inre delarna av Götaland)
5. Västkustområdet
6. Sydöstra Sverige (inkl. Skåne, Öland, Gotland)

Om en art bara är hittad t.ex. i Karlstad, så räknas ändå hela “Norra Mellansverige” som artens utbredningsområde.

Ekologiska katalogen har inte blivit uppdaterad på länge, och tar inte hänsyn till nya rön om arterna. I stort sett är det kunskapsläget under mitten av 90-talet som man ser där.

0

Frida T

16 jan 2010 kl. 11:40

Tusen tack för det utförliga svaret Irene! Då förstår jag varför det verkat så konstigt ibland. :)

0

Ekologiska katalogen

Mikael, Västergötland

21 jan 2010 kl. 00:16

Det är en verkligt konstig indelning egentligen. Vad är t.ex. “Västkustområdet”? Varför har vi i så fall inte ostkustområdet? Det är lika intetsägande.
Vi har dessutom något i Götaland som heter Sydsvenska höglandet som omfattar inre och norra delarna av Småland, inre Halland, sydöstra Västergötland och sydvästra Östergötland. Det är i många sammanhang, inte minst vädermässigt, geologiskt och biologiskt, en sak för sig.
Detta var bara några exempel. Flera kommentarer går givetvis att göra om katalogens områden.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone