I dag ramlade det ner en litet bok i brevlådan:)
“Nordens Matsvampar af
J. Arrhenius”
Citat på första bladet lyder som följer.
“ELIAS FRIES min oförgätlige lärare och faderige vän, som främst af alla befordrat kännedommen om svamparna och inom fäderneslandet först fäste uppmärksamheten på matsvamparnas stora värde och betydelse, tillegnas detta arbete
vördnadsammast
af J. Arrhenius.
Utgiven 1874.
:))))
Fantastiskt!
Undras om det är champinjoner på jordvallar eller ostronmussling på spånkorvar som odlas!
Jag trodde svampodling var ett modernt fenomen som uppstått när människan blev för stressad och främjade sig alltmer från naturen under senare hälften av 1900-talet, men det är alltså gammal tradition.
Kanske redan de gamla grekerna odlade svamp, men arkeologerna inte har förmått tyda spåren efter det….ha ha
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.