Har idag hittat ett par fina fjällskivlingar, men vet egentligen inte hur man tillagar dem bäst! Läste någonstans att foten inte bör användas till annat än att koka buljong på, men vad gör amed hatten? Kan man steka den och ha som tillbehör, till t.ex. steken?
Stolt fjällskivling har en härligt köttig/nötig komplex smak och gör sig kanon i en fin gräddsås gärna till stek eller kyckling.
Pröva följande recept där svampens fyllighet balanseras mot fräsch och syrlig rödvinbärsgelé;
För 4 personer
2 små morötter
1 liten gul lök
1 liten palsternacka
1-2 medelstora stolta fjällskivlingar, grovhackade.
5 grönpepparkorn
2 dl grädde
mjölk att späda med beroende på önskad fetthalt i såsen.
rött vin efter smak
rödvinbärsgelé/sylt tills balans i såsen uppstår mellan rustika och syrlighet.
Några droppar soya tills såsen får en tilltalande brun nyans.
Maizena för extra redning om så önskas.
salt & peppar
Hacka grönsakerna fint och bryn i smör. Häll på vin och vatten så det precis täcker. Koka upp och låt puttra tills grönsakerna är mjuka. Sila bort grönsakerna och spara spadet.
Bryn svampen i smör och låt den bli genomstekt. Häll på det sparade spadet, tillsätt resten av ingredienserna och låt koka upp. Sjud sedan tills såsen är lagom smakrik. (Ungefär halva vätskan ska reduceras från mjölk & grädde)
Droppa i soya, ev. red såsen, och smaka av med salt & peppar.
Momentet med soppgrönsakerna kan ersättas med grönsaksbuljong så går det snabbare.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.