Hej Tony, kul att det rör lite på sig, och nu kommer det regn vilket är bra för jag tycker att det är ovanligt torrt i markerna åtminstone här bota i väster.
En fråga bara har Ciboria coryli det svenska namnet “hängeskål”? eller är det bara som den borde heta:)
Ja jag heter ju inte Tony, men efter vad jag förstår så finns det bara två av släktet ciboria som har svenskt namn:
Ciboria acerina
Ciboria betulae
Ciboria caucus/hängeskål
Ciboria conformata
Ciboria coryli
Ciboria lentiformis
Ciboria polygoni-vivipari
Ciboria rufofusca
Ciboria viridifusca
Ciboriabatschiana/ollonskål
Det verkar vara precis som Svampstaff skriver.
Jag försöker följa namnsättningen som Dyntaxa har, och hoppas på att de är hyfsat uppdaterade.
C. coryli tycks inte ha något svenskt namn.
Vi hittade förresten även Lachnellula occidentalis, en liten vithårig orange skål som växte på lärk. Spormåttet var avgörande, finns flera likande arter.
Vad menar då Hans v E. i min tråd
http://svampguiden.com/forum_visa.asp?inr=174028&fnr=1&sok=&Start=0&Offset=50&9
För de skålar du har i denna tråden är väl samma som jag har i min tråd där jag trodde att det var hasselskål men som är något helt annat. Eller är det inte Ciboria coryli jag har där utan Ciboria caucus/hängeskål?
Hasselskål Dasyscyphus calyculiformis, är en mkt liten 0.5-2mm stor brunaktig skål, alltså en helt annan art än hängeskålarna som det väl finns minnst tre olika.Ciboria caucus på hasselhängen, ciboria acerina på pors och Ciboria batschiana på gamla ekollon.
Men det är väl så att alla tre benämns som hängeskål för enkelhetens skull kanske.
JAS - jag vet inte om det går att skilja på C. causus och C. coryli i fält. Sporstorleken ska skilja dem åt i mikroskop.
Det är ju knepigt när de växer med hassel, som båda arterna kan finnas med.
I vårt fall idag, växte de med klibbal, vilket bara C. causus gör.
Svampstaff - vi slarvade och tog inget belägg på Sarcoscyphan, så den får vara S. coccinea s l.
Men om de uppgifter jag hittat stämmer, dvs att bara S. coccinea s str växer på hassel, bör det vara den vi hade, då det endast var hassel och björk i närheten.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.