11 april var isen på väg att ge sig på Hjälmaren. Den hade släppt i landfästet men det var så kallt på natten att en lövtunn nyis hade bildats i strandkanten.
Nu borde det inte finnas nån is kvar. Det har blåst rejält de senaste dagarna men det är ju fortfarande kallt på nätterna.
Men blåsipporna är i full blom och vitsipporna har stora knoppar - och murklorna är skördade!
Det är lite märkligt med våren i år, normalt så har vittsipporna nästan gjort sitt här nere min de slog ut nu i helgen, så klart så på väldigt gynnsamma ställen så var de lite tidigare men våren ligger nog minst 4 veckor efter mot “normalt”. det är torrt så inte ens stenmurklorna på grannens tomt har behagat visa sig ännu.
Kul att ni hittar lite i norr.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.