Har ingen erfarenhet av Iomegas hårddiskar. Men däremot företaget Iomega. Kommer aldrig mer köpa någon produkt som kommer från Iomega. Det finns ett begrepp “zip-döden”. Det tog lång tid och många arga f.d. kunder innan de erkände att det var fel på produkten. Innan denna produkt så fanns det en produkt till med likande historia. Jag har sedan flera år ett antal h-diskar från Western Digital. Dessa har än så länge aldrig krånglat.
Inget direkt tips men…
Jag har köpt en Verbatim 320 GB, USB 2.0.
Jag har inte använt den än så jag vet inte hur den fungerar.
Jag chansade för i de tester som jag läste på nätet så verkade i alla fall det märket ha fått bra recensioner.
Jag hoppas att du får lite mer konkreta råd.
Hej Anita, Verbatim 320 GB, USB 2.0 kostar 699 kr på Elgiganten, den verkar bra.
Lacie 1TB, finns i flera varianter, så jag törs inte uttala mig om den för 850 kr.
Men det tryggaste man kan göra när man köper hårddisk, det är att köpa ett välkänt hårddiskmärke från någon av de stora elektronikkedjorna.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.