0 375 visningar

10 svar

Datakunnig

Lena M

20 maj 2010 kl. 07:11

Fortfarande kan jag inte lägga in bilder på artportalen och senaste rådet jag fick från ” ansvarig ” var att prova med att stänga av brandvägg och virusskydd, men är det verkligen tillrådligt ???
Om, går man då in på kontrollpanelen ?Tack sam för tips !

Hur kan systemet bara sluta fungera , ja datorn lever sitt liv helt oberoende av min vilja :)

0

"JAS" Helsingborg

20 maj 2010 kl. 07:49

Hej Jan! Jag gjorde om mina bilder en gång till och gjorde dem under 450kb och då tycks det funka!?

0

Lena M

20 maj 2010 kl. 08:05

???

Är du stressad JAS

0

Totte Gbg

20 maj 2010 kl. 17:27

Hej Lena.
Vet inte om detta hjälper men jag loggade in på Artportalen svalan för fågelobservationer o kikade i manualen där. Det stod så här ang att ladda upp bilder…

“Notera att bilden bara får vara 500 pixlar bred. Dessutom måste bildfilen vara under 100 kB stor så du får jobba lite i ditt bildbehandlingsprogram först.

Har du Photoshop eller Photoshop Elements så rekommenderas funktionen “Spara för webb och enheter…/Save for web”, som du finner i “File”-menyn (Arkiv-menyn”

Borde vara samma för att registrera svampar tycker jag…

Ja det var mitt tips…testa o se om det fungerar.

0

Mikael i Norrköping (f.d. Östgöten)

20 maj 2010 kl. 18:12

Hej Lena

Är operativsystemet Windows XP eller Vista?

Får du upp någon varning från din brandvägg eller ditt antivirusprogram när du försöker att ladda upp en bild till artportalen?

Jag återkommer Lena

0

Mikael i Norrköping

20 maj 2010 kl. 18:45

Ska tillägga, undvik att stänga av brandvägg och virusskydd.

0

Lena M

20 maj 2010 kl. 18:54

Tack för svar .

Totte, det är så knepigt för jag har lagt in massor med rapporter med bilder och det har fungerat, men nu får jag bara ett felmed. bildstorleken är O.K, vet inte vad som tjafsar.
Mikael, jag ” tror ” det är Winndos xp :) Och jag tycker att det låter konstigt att stänga ner brandvägg / virusprogram, avvvaktar och ser.
Nu är jag på språng men kollar upp i morgon om det är lika illa.

Tack så länge !
Lena

0

Totte Gbg

20 maj 2010 kl. 22:26

Håller med Mikael, stäng inte av brandvägg o virusskydd!

Vad säger felmeddelandet?

Kan ju även vara något tillfälligt fel på deras sida oxå.

0

svampstaff

20 maj 2010 kl. 22:35

Jag minskar bara storleken i paint, inga korrigeringar av färg mm.Vet inte varför erat inte går, men för mig funkar det som vanligt)

0

Frida T

21 maj 2010 kl. 06:41

Har du mobilt internet? Då kan mottagningen vara för låg ibland så att det inte orkar ladda upp. (eller ladda ner för den delen)

0

Lena M

21 maj 2010 kl. 06:46

Förklara det den som kan !
I morse kunde jag lägga in bilder på 3 av 5 arter, 2 nekades fast det är samma storlek på bilderna.
Inte begriper jag vad som sker ???

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone