0 292 visningar

2 svar

Kvällspromenaden mot NW

Jan A, Uppsala

21 maj 2010 kl. 22:34

- till en violgubbelokal - gav en del rätt annorlunda fynd. Nej, det fanns givetvis inga gubbar- och vildsvinen verkar ha råkat illa ut!;)
De två mycket olika granarna på bild 1 är ett bra vägmärke, till höger och hitom dem ligger en snart barkfallen, riktigt grov asplåga . På den växer två något omaka kompisar, borstticka och vedmussling.
Ja, borsttickan passar väl bra, men vedmusslingen är inte så helt vanlig på asp…

0

Jan A, Uppsala

21 maj 2010 kl. 22:37

Bortom och till vänster om granarna står en fullkomligt heldöd björkhögstubbe med en del sterila sprängtickeknotor – och så ”riktiga” sprängtickor, såväl gamla blåspruckna som något färskare.

0

Jan A, Uppsala

21 maj 2010 kl. 22:40

Och c 13 m upp i en grov, död asp lyste dessa - vad det nu är.  Får ev. släpa dit en ’riktig’ kamera med långt tele och ta en analog bild…;)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone